Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /data03/virt40784/domeenid/www.yinyang.ee/htdocs/wp/wp-includes/plugin.php on line 580

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /data03/virt40784/domeenid/www.yinyang.ee/htdocs/wp/wp-includes/plugin.php on line 580
“Terehommikust!” joogaga! | Yin-Yang jooga

Yin ja Yang jooga eesmärgid on samad, ehkki mõningate erinevustega: Yin jooga töötab keha “peidetud poolega”, puudutades liigeseid, kõõluseid, sidekudesid, energiameridiaane, närve ja vereloome- ning hingamiselundeid.

Yang jooga praktika toetab läbi erinevate liikumiste keha tugisüsteemi ja lihaste stabiilsust ning pakub võimaluse märgata, kuidas peenem energia (hingamine, tähelepanu, tunnetus) kehas liigub, puudutades selle erinevaid osasid.

Black Dog Yoga

“Terehommikust!” joogaga!

Hommikune liigutamine on hea enesetunde alus: teeb keha lahti ja paneb energia liikuma. 15-20 minutit joogat või tervisevõimlemist iseendale on kuldaväärt investeering parema tervise ja rühi heaks, mis muutub eriti oluliseks pärast 40ndat eluaastat. See on aeg, kui liigeste, kudede, luude ja lihaste toonus ning elastsus hakkab vähenema. Kuna keha painduvus on väikseim  hommikul, on see paljudele liigutamisest loobumise põhjus. Valisin hommikuseks äratuseks sellised joogaharjutused, mis on jõukohased erinevas vormis harjutajatele ja avavad kogu keha pehmelt varbaotstest peani välja. Erilise tähelepanu all on lülisammas: see joogaseeria masseerib ja ergutab lülisamba kõiki lülisid – siin on sobiv meelde tuletada joogas tuntud ütlust: sa oled täpselt nii vana, kui noor on su lülisammas. Hea rüht, nõtke keha ja hea tervis muudavad ka 70-aastase paarkümmend aastat nooremaks, ennast käest lasknud noor tunub aga mitu head aastat vanem.
Hommikujooga tegemiseks pole vaja muud kui vaipa või joogamatti ning soovi iseenda keha terve hoida.
Selja, kaela, õlgade ja käte äratus  

See on sobiv asend voodist tõustes, et oma keha ja meel häälestada iseenda äratamisele. Istu kandadele, too laup põrandale ning siruta käed ette matile.  Too enda tähelepanu esmalt seljale: ristluu, alaseljalülid ja selja keskosa on selles asendis venituses ning lülisamba lülidevaheline surve on minimaalne – see on hea asend selja korrigeerimiseks enne päevast istumist. Ette sirutatud käed tagavad hea venituse selja ülaosale, turjale ja kaelale ning lubavad ka sidekudedel venida. Kui tunned õlaliigeses või kätes valu, ära püüa käsi küünasliigesest ette sirutada, vaid too peopesad kokku ja lase käed küünarnukkidest vabaks. Hinga rahulikult ninast sisse ja välja. Püsi asendis 2 minutit.

Ristluu ja nimmelülide äratus

Screen Shot 2015-04-02 at 2.11.18 PM

Seljal lamades too mõlemad põlved rinnale: sabakondilülid, ristluu ning nimmelülid on “õhus”, mis on parim venitus alaseljale, sest lülidevaheline surve on minimaalne ning alaselga toetavad sidemed ning sidekoed on venituses. See harjutus sobib ka pärast pikka istumist, mis koormab enim nimetatud piirkonda. Hinga rahulikult ninast sisse ja välja. Püsi asendis 1 minut.

Kaela ja ülaselja äratus koos jala- ning kõhulihaste käivitamisega


Tõmba üks põlv rinnale, tõsta pea matilt ja too nina ja põlv kokku. Siruta teine jalg välja ning hoia mati kohal. Hinga ninast sisse ja välja. Püsi kuni 1 minut ja seejärel vaheta jalga.

Selja, vaagna ja jalalihaste äratus


Selili lamades kõverda põlved ja too jalad täistallale, põlvede vahel puusade laiune vahe, käed on keha kõrval. Sissehingates too käed üle pea ning tõsta vaagen ning selg matilt – tunneta sissehingamisel avarust rinnapiirkonnas, mis tekib  käte liikumisega üle pea. Väljahingates too käed keha kõrvale tagasi ning selg  ja vaagen aeglaselt matile. Tee harjutust 2 minutit.

Kogu lülisamba  33 lüli ning jalataldade äratamiseks
Screen Shot 2015-04-02 at 2.52.20 PM
Tule matile neljakäpuli, põlvede vahel puusade laiune vahe, käed õlgade all. Pööra varbad venima, nii aktiveerid kogu jalatalla. Väljahingates tõmba selg küüru ning jälgi, et sabalülid pööraks mati suunas, lõug liigub rinnale ning naba tõuseb vastu selga. Selles asendis on kogu lülisammas ning koed ja lihased venituses, surve lülidele puudub. Sissehingates too selg nõgusaks: sabalülid pööravad üles ja kurgualune avaneb. Need kaks liikumist kokku masseerivad pehmelt lülisamba kõiki lülisid ning ergutavad neid toetavaid sidemeid. Suurepärane harjutus elastse ning noorusliku lülisamba heaks.

Keha ees- ja tagaosa, käte-jalgade äratamiseks

Jää matile neljakäpuli. Järgmise sissehingamisega liigu ülakehaga ette, siruta käed ning ava rindkere, viies õlgu veidi tahapoole – kogu rinna- ja kõhupiirkond on pikas venituses. Väljahingates vii keharaskus taha ning proovi täistallad suruda matile. Nüüd on vaagen-ristluu keha kõrgeim punkt. Suru käed tugevalt matile ning proovi sissehingates selga “pikendada”  vaagna suunas. Väljahingates suru taldu tugevalt matile, nii venivad tagant reie- ja säärelihased. Sissehingates luba kõhul liikuda pehmelt ette, väljahingates suru naba vastu selga. Nii äratad hingemise rütmis ka siseorganid.

Kaelalülide, -lihaste ja süvakudede äratus


Istu matile ja luba peal vajuda paremale, nii et paremal kõrv on õla kohal. Too parem käsi vasaku meelekoha juurde, nii muutub kaelavenitus sügavamaks. Vaba käsi too enda kõrvale matile. Püsi asendis 1 minut, seejärel vaheta poolt.

Kaelalülide, -lihaste ja  süvakudede äratus


Jää matile istuma. Lase lõual tulla rinnale, seejärel vii käed juustepiirile sõrmseongusse – nii muutub venitus sügavamaks. Püsi 1 minut.
Seejärel too pea otseks ning tunneta kaelalülisid. Järgmise väljahingamise ajal vii pea aeglaselt turjale. Püsi 1 minut.
Kaelaseeria lõpetuseks võid teha mõned pearingid vasakule ja paremale poole.

Jää istuma lihtsasse poosi. Sule silmad ja jälgi 1 minuti vältel sisse- ja väljahingamist.

Lihtne poos
Seejärel tunneta läbi kogu keha: oma jalad, vaagen, lülisammas, õlad, käed ja pea.
Kiida ennast selle eest, et oled iseendale tähtis! Investeerisid 15 minutit hea enesetunde ja veel parema tervise jaoks.

‹ Avalehele