Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /data03/virt40784/domeenid/www.yinyang.ee/htdocs/wp/wp-includes/plugin.php on line 580

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /data03/virt40784/domeenid/www.yinyang.ee/htdocs/wp/wp-includes/plugin.php on line 580
Suvi – südame aktiivsuse aeg. Yin jooga seeria südame kanali tasakaalustamiseks. | Yin-Yang jooga

Yin ja Yang jooga eesmärgid on samad, ehkki mõningate erinevustega: Yin jooga töötab keha “peidetud poolega”, puudutades liigeseid, kõõluseid, sidekudesid, energiameridiaane, närve ja vereloome- ning hingamiselundeid.

Yang jooga praktika toetab läbi erinevate liikumiste keha tugisüsteemi ja lihaste stabiilsust ning pakub võimaluse märgata, kuidas peenem energia (hingamine, tähelepanu, tunnetus) kehas liigub, puudutades selle erinevaid osasid.

Black Dog Yoga

Suvi – südame aktiivsuse aeg. Yin jooga seeria südame kanali tasakaalustamiseks.

Suvi on hiina meditsiini järgi yang-energia ehk tule-elemendi aeg: on soe ja valge, loodus pakatab rohelusest, õitest ning viljadest. Kõik liigub, kihab ja kasvab silmnähtavalt.

Suvi! Suvi!

Suvesoojus paneb energia liikuma looduses ja inimeses: kõik kasvab ja sirutub päikese poole, mahlad liiguvad juurtest vartesse, lehtedesse ja õitesse, energiat jätkub tegutsemiseks küllaga. Yin ehk vee-element, yangi vastand, on miinimumis: öine pimedus on üürike ning niiskust ja külma oluliselt vähem. Ka inimese kehas on yin-perioodi ehk talvega võrreldes olulised muutused – keha sisemuses hoitud energia on liikunud keha pinnale, nahapoorid avanevad lihtsalt ja verevarustus keha pindmistes kudedes suureneb: seetõttu sobivad hästi füüsilised tegevused ja liikumised. Taoistid ütlevad, et suvel tuleb hilja magama minna ning ärgata koos päikesega, et võtta soojast ja valgest kõik, mis võtta annab, laadides nõnda oma akusid talveperioodiks.

Viie elemendi järgi on suvi südame aktiivsuse aeg, mõjutades enim just seda organit. Kõik organid on tähtsad, aga süda on valitseja, teavad hiinlased.

 Suvi!Suvi!

Panin selle  yin-jooga harjutuste seeria kokku ülakeha (kael, turi, õlad, käed) ja südame kanali mõjutamiseks. Kuna keha on tervik ja kanalid vastasmõjus, toimib see joogapraktika tõhusalt ka kopsude ja südamepauna kanalitele, hoolitsedes energia ehk chi vaba liikumise eest. Taoistide vaates pole tervis muud, kui energia vaba ja takistusteta liikumine inimeses.

Kui selle joogaseeria ette võtad, on oluline meeles pidada yin-jooga põhitõdesid: püsi asendis 3-5 minutit, jää asendis paigale, lase keha vabaks ja lihased lõdvaks (minimaalne pingutus). Soovitan hoida poosides kerget kurgu- ehk ujjai hingamist – see aitab  hoida fookuse iseenda juures. Lisaks  on see ankruks hüplevale meelele ning aitab tekkivate mõtete juurest hingamise jälgimise juurde pöörduda.

1. Istu lihtsasse poosi. Häälestumiseks sule silmad ja jälgi umbes kolme minuti jooksul sisse- ja väljahingamist. See on hea võimalus tuua enda tähelepanu praeguse hetke juurde.

Südameseeria

2. Tule kandadele, pööra võimalusel “varbad venima”. Too peopesad kokku ja hõõru kuumaks, nii aktiveerid kõik sõrmedest algavad ja sinna lõppevad enerigakanalid. Alusta pehmete randmeringidega, avades randmeliigesed. Tee mõlemas suunas, kokku 1-2 minutit.

Suvejooga 

3. Siruta mõlemad käed ette. Hoia käed maapinnaga samal joonel, küünarliigeseid lukustamata. Alusta kätega aktiivset liikumist: ava sõrmed (justkui tõugates peopesa endast eemale) ja too kokku rusikasse. Hoia tähelepanu sõrmeotstel, visualiseerides soovi korral meridiaanide algus- ja lõpp-punkte. 1 minut

südameseeriasuveseeria sõrmed

4. Siruta käed kõrvale ja pööra käelabad aktiivselt randmest ülespoole – kutsun seda tundides tihti “seina endast eemale lükkamise asendiks”. Peaksid tundma käe siseküljel kogu ulatuses pikka venituse tunnet (see mõjutab kopsude, südame ja südamepauna kanaleid). Püsi asendis mõned hingamised, kuni 1 minut. Seejärel alusta aktiivset liikumist käelabadest, suunates sõrmi alla- ja ülespoole. 1 minut.

suveseeriaSuveseeria

5. Too üks käsi sirgelt enda ette, toetades teise käega küünarnukist. See asend “venitab” käe välisküljel kulgevaid kanaleid (jäme- ja peensool ning kolmiksoojendi). Kui kael “lubab”, võid ettevaatlikult lasta peal liikuda turjale, vajadusel tõsta enne pea liikumisega alustamist õlgu – nii tekib pea ja turja vahele väike “vall”, mis kaitseb kaelalülisid. NB! Pea tahaviimine on sekundaarne, esmane fookus on käe väliskülje venitusel. Vaheta kätt. Püsi asendis 1-2 min.

Südameseeria jooga_vol2_pilleeikner_2014-07-07_8382_foto-siimvahur

6. Vaheta vajadusel istumise asendit. Fookus liigub kaela ja pea juurde. Lase paremal kõrval “kukkuda” parema õla kohale. Lõuast veidi liikudes leiad õige venitusasendi kaela küljele. Püsi 2 minutit. Asendi süvendamiseks too vasak käsi põrandale enda kõrvale. Parem käsi liigub vasaku meelekoha juurde – nüüd saad kasutada käe raskust kaelavenituse süvendamiseks. Püsi 1 minut. Seejärel tee harjutust teisele küljele. Lõpeta seeria kaela tagaosa venitusega. Too käed kuklale juustepiiril ja lase kurgualusel liikuda rinnale.Püsi 1 minut.

SüdameseeriaSuveseeria

Südameseeria

7. Ehkki selle yin-jooga seeria esmane fookus on kätel, peal, kaelal; saab istumisasendite varieerimisega mõjutada erinevalt vaagna ning jalgade piirkonda. Antud istumise poos, mille mina valisin, mõjutab kanalitest sapipõit ja maksa ning reieluu väljapooret puusaliigeses. Kui näidatud asend ei sobi, vali julgelt oma kehale sobiv. Siruta parem käsi üles ning kõverda seejärel küünarnukist, hoides seda vasaku käega.Too tähelepanu kogu parema külje, kaenlaaluse ning käe sisekülje juurde, tundes asendi survet. Selle asendi “saavutamine” ei ole kõigil võimalik skeletiliste iseärasuste tõttu.

SuveseeriaSuveseeria

Suveseeria suvejoogaSuvejooga

Too mõlemad käed seljale. Kui peopesasid pole võimalik kokku panna, haara küünarnukkidest. Hoia rind tõstetud ja õlad all.

Suvejooga

8. Tule põlvitusse, toetades käed maha. Pööra vabraid, tundes nende taga venitust – see avab alakeha organitega seotud kanalid. Sarnaselt ülekehale ja sõrmedele algavad ja lõppevad alakehaga seotud kanalid varvastel. Nüüd liigu ülakehaga ette, istmik jääb kandade kohale – kui see ei sobi, proovi istmiku viimist kandadele (sellisel juhul jäävad jalalabad põrandale, varvaste pööre varieerub). Siruta parem käsi ette välja, kõverdades vasaku. Sirge käe asukohta muutes saad muuta asendi “sügavust”. Toeta lõug või laup põrandale (sõltub kaela seisundist). Rinnapiirkonnas on tunne, otsekui tahaksid tuua seda põranda vastu. Püsi 1-2 minutit. Seejärel vaheta kätt. Oluline! See harjutus ei ole kõigil võimalik, sest õlaliigeste piirkond on igal inimesel erinev. Kui tunned valu, välju asendist. Kui käed hakkavad surisema, tee sama.

 Suveseeria jooga_vol2_pilleeikner_2014-07-07_8438_foto-siimvahur jooga_vol2_pilleeikner_2014-07-07_8437_foto-siimvahur 

9. Heida kõhuli ja too küünarnukist kõverad käed keha lähedale. Vii tähelepanu alaselja ehk nimmelülide juurde. Tegemist on kasuliku asendiga alaselja tugevdamiseks ning lülisamba tervendamiseks.

SuveseeriaSuveseeriaSeejärel proovi käte asendit muuta, tõugates küünarnukid põrandalt lahti, aktiveerides sõrmed ja peopesad. Kõige sügavam asendi saavutad sirgete kätega. Alusta 1 minutist ja püsi kuni 3 minutit. Selles asendis püsides ei ole tarvidust pead fikseerida. Võid lubada lõual liikuda rinnale või vastupidi – viia pea kuklasse. Varieeri vastavalt oma tundele ja kaela seisukorrale. Asendist väljudes jää kõhuli puhkama.

SüdameseeriaSuvi!

Ettepainutus on hea võimalus alaselja tasakaalustamiseks – kui eelmise asendis oli selg “nõgus”, siis nüüd “kumer”. Luba ülakehal liikuda ette – kuna esmane tähelepanu on seljal, ei ole vajadust jalgade pingutamiseks ja varvastest haaramisel. Püsi 3 minutit.

 Suveseeria

Seejärel tule lõpulõdvestusse. Kuna tegemist on ülakeha ja sealt liikuvate kanalite mõjutamisega, võid tuua selja alla polstri, mis tõstab rinna kõrgemale ja lubab venitust füüsiliselt tugevamani tunda. See on mõjus asend ka pärast pikka tööpäeva kontorilaua taga, kui õlad ja ülaselt on ettepoole. Puhka 5 minutit.

SuveseeriaSuveseeriaTule lihtsasse poosi. Püsi 1 – 3 minutit, jälgides sisse- ja väljahingamist.

Suveseeria 

 

‹ Avalehele