Hiina meditsiini järgi on energia igal aastaajal aktiivne kindlas organis. Kevadel on selleks organiks maks – kui loodus ärkab ja mahlad puudes liiguvad, peab maksa energia sarnaselt looduses toimuvale liikumisele kogu keha üles äratama. Selleks peab energia olema piisavalt tugev ja liikuma takistusteta. Yin jooga asendid, mis stimuleerivad energia liikumist maksa ja tema paarilise – sapipõie – kanalites, kaasavad füüsilises kehas tõhusalt rindkere ja puusapiirkonna: reie väljapöörded ja keha pöörded annavad suurepärase tõuke istumisest või teistest sundasenditest kangeks jäänud keha avamiseks. Maks vastutab sidemete ja kõõluste eest, toetades ja toites neid. Kui maksa energia liigub vabalt, on sidemed ja kõõlused elastsed. Maksa energia seiskumine põhjustab lihaste spasme ja lihastõmblusi, ka väikseid, näiteks silma- või suunurgas. See 60 minutuline yin jooga seeria, mis ma kokku panin, sobib eriti hästi praegusesse tärkamise aega ja aitab füüsisel häälestuda kevade lainele.
Koostasin kava põhimõttel, et esmalt saab põhjalikult “töödeldud” kogu keha parem pool ja alles seejärel vasak. Ühe kehapoole venitamine võtab ca 25 minutit. Parema kehapoole asendid lõpevad Sfinksiga, mis on hea poos keha ees- ja tagapoole tasakaalustamiseks. Keha vasaku poole venitustele paneb punkti lõpulõdvestus ehk Shavasana.
Soovitan joogaseeriat alustada häälestumisega, milleks sobib näiteks 3 min hingamisharjutusi või meditatsioon.
- Banaan. Bananasana – paremale kehapoolele.
Too käed üle pea ja siruta jalad. Nihuta ülakeha vasakule, seejärel tõmba vasakule ka jalad, “lukustamiseks” võid tõsta vasaku jala hüppeliigese juurest üle parema. Banaani meenutav asend avab tõhusalt keha parema poole väliskülje, kust kulgevad maksa (rindkere küljeosa) ja sapipõie (rindkere küljeosa, puusa ja reie väliskülg) kanalid. Paljud tunnevad asendis suurepärast venitust kogu keha välisküljel jalgadest käteni. Püsi 3 minutit. Asendist väljudes too põlved rinnale (alaselja tasakaalustamiseks) ja lõdvestu paar hetke.
- Rinnakorvi avav pööre lamades (keha paremale poolele). Supta Matsyendrasana.
Pildid annavad visuaalse plaani lihtsamast keerulisemani. Seljal, too põlvest kõverad jalad rinnale. Vii jalad vasakule ja käed keha kõrvale (pilt 1).
Kõverda jalad, too parem üle vasaku reie ning liigu vasakule.
Siruta parem käsi kõrva juurde. Lase paremal puusal, rindkerel ning küljel venida (pilt 2).
Kui soovid alaseljale tugevamat venitust, alusta asendisse minekut põlved rinnal. Too parem jalg üle vasaku reie ning proovi parema jala säär vasaku taha “lukustada” (pilt 3).
Seejärel liigu jalgadega vasakule (pilt 4). Püsi 3 minutit. Asendist väljudes too põlved rinnale (alaselja tasakaalustamiseks) ja lõdvestu paar hetke.
- Pool-liblikas (paremale kehapoolele). Janusirsasana (mugandatud).
Istudes tee suur hark (maksa liinide survestamiseks mõlema jala siseküljel). Kõvelda parem jalg, too selle täistald kas vasaku jala sisereie vastu või vii seljataha (nö tõkkejooksja asend). Tule ülakehaga vasaku jala kohalel, mis on diagonaalselt ees, haarates kas säärest või jalalabast. Ülakeha puhul jälg, et saaksid avada võimalikult palju rindkere paremat külge. Proovi vältida “kõhuga” reie suunas liikumist, sest sel juhul ei mõju venitus sinna, kuhu on eeskätt mõeldud – paremale küljele. Vajadusel kasuta jala haaramisel linti või rihma. Püsi 3 minutit. Lõpetamisel too jalad kokku.
- Ruut (parem puusapiirkond). Square.
Too vasak säär enda ette, ent ära tõmba seda koos jalalabaga istumise vastu! Tõsta parem säär vasaku peale. Istumise ja säärte vahel tekib matile nö kolmnurk, mida näed ülevalt alla vaadates. Asend mõjutab tugevalt paremat puusaliigest ning seda piirkonda läbivat sapipõie kanalit. Maksimaalse surve saavutad siis, kui liigud ülekehaga ette. Püsi 3 minutit. Seejärel siruta jalad.
Paljudele on Ruudu-asend raske või teostamatu, sest nõuab head reieluu väljapööret puusaliigese “pesas”. Alternatiiviks pakun sellisel juhul poosi, mida tuntakse Luik nimega. Kõverda parem jalg põlvest ja too ette käte vahele, vasak jalg jääb sirgelt seljataha. Kui sa ei tunne põlves valu või ebamugavust, liigu ülakehaga ette. Tunned asendi mõju parema jala reie välisküljes ja puusapiirkonnas. Püsi asendis 3 minutit.
Nende harjutustega on parema kehapoole külje-, ülakeha- ning puusapiirkonnad “töödeldud”. Vaheasendiks tule kõhuli.
- Sfinks, 5 minutit. Kõhuli, küünarnukist käed õlgade all, soovi korral kõrgenda polstriga. Tõustes sirutatud kätele muutub asend nimmepiirkonna jaoks sügavamaks. Pea toomine turjale või rinnale võimaldab “survestada” kaelalülilisid. Asendist väljudes istu kandadele ja puhka lapseasendis.
Nüüd tee sama seeria keha vasakule poolele, korrates harjutusi 1-5.
Lõpeta Shavasana ehk laibaasendiga 5 min.
Maksa toonikud – rohelised taimed, hapud ja mõrud maitsed
Maksa aitavad “käivitada” ka teatud toidud ja taimed. Hiina meditsiinis on maks seotud rohelise värvi ja hapu maitsega, sest need toniseerivad selle energiat. Eesti taimedest on maksa ärgitajaks karulauk, aga ka teised varakevadised taimed, mis on kergelt vürtsika maitsega, näiteks värsked küüslaugu ja sibulavõrsed, jänesekõrv, sobivad ka idud. Mõruda maitseomadustega taimedest on tõhus maksa puhastaja ning mürkide eemaldajana kõigile tuttav ja kättesaadav võilill (lehed). Väga hea taim, mis aitab maksa energiat “käima lükata” ning jahutab liigset maksa kuumust, on piparmünt.
Ärritus, viha ja frustratsioon – maksaga seotud negatiivsed emotsioonid
Maksaga seotud emotsioonid on viha, frustratsioon, ärritus ja raev. Need ajavad maksa piltlikult öeldes kuumaks, millega võib kaasneda peavalu (eriti pealael) ja silmade punetus. Maksaga seotud ülekeevaid emotsioone aitab tõhusalt vaigistada eespool kirjeldatud joogaseeria või jalutuskäik värskes õhus.
Hoidke oma maksa – sellega hoiate iseennast ja oma eluenergia liikumises.